Co warto wiedzieć przyjeżdżąjac do Bolonii

Na początku odpowiem na najczęstsze pytanie zadawane z waszej strony jak dojechać z lotniska i jak dojechać na lotnisko oraz informacje o biletach miejskich /oto wszystkie rozwiązania-

Najprostszy sposób 1.taxi koszt to ok 20-25 euro

2.kolejka people mover (Marconi exspres) https://www.marconiexpress.it/ -jeździ co ok. 10, 15minut /koszt 8,70 euro. Ze stacji kolejowej pod same lotnisko i na odwrót .W razie jeśli People mover zawali ,a często to robi będzie podstawiany autobus na jego miejsce.

Bilety -gdzie nabyć -najlepiej w ,, tabacchi ,,’podobne do polskich kiosków /czyli punkt sprzedaży gazet,papierosów i biletów koszt 1.50euro Zakupione z automatu przy przystanku lub autobusowego -kosztują 2,00euro , Jeśli potrzebujemy potem jeździć po mieście polecam bilet city pass-14 euro na 10 przejazdów ,lub dzienny bilet –giornaliero za 6 euro jeździmy nim cały dzień (tzn ma ważność 24 godziny) wszystkimi autobusami . UWAGA niektóre automaty nie daja reszty lepiej wrzucać wyliczoną sumę a bilet od momentu skasowania ma ważność 75minut .

Bilet obowiazkowo kasujemy przy każdym wejsciu do autobusu ,jesli mamy bilet elektroniczny(ten na 10 przejazdów ) przy każdej zmianie autobusu kasujemy!kasownik automatyczny *wystarczy przybliżyć bilet i czekać aż wyswietli się -buon viaggio-

10 miejsc które koniecznie trzeba zobaczyć!

*Pierwsza przydatna rzecz to udać się na Piazza Maggiore do punktu informacyjnego Welcome Bologna-gdzie dostaniecie mapy,broszury i otrzymacie informacje o muzeach oraz kupicie bilety do różnych atrakcji np na wejście na 2 wieże .

1Oczywiscie 2 wieże!(torre degli Asinelli i torre della Garisenda ) znak rozpoznawczy Bolonii oraz punkt orientacyjny podczas poruszania się po mieście ,można wejść na wieżę i zobaczyc całe miasto z góry ,Bolonia to miasto wież niegdyś bylo ich aż 100! Obecnie jest ich 22 z czego wiele z nich zostało pozbawione pierwotnej wysokości .Torre degli Asinelli to najwyższa krzywa wieża we Włoszech o wysokości 97,20 metrów, która jest zarazem symbolem miasta. Znajduje się w samym centrum, tuż obok niższej wieży Gariselda. Jej pochylenie w kierunku zachodnim sięga aż 2,23 metra. Jednak Gariselda jest jeszcze bardziej krzywa ale za to dużo niższa, ma 48 metrów i pochylona jest aż o 3.20 m.

Asinelli można zwiedzać, ale czeka was 498 schodów do pokonania!Jednak nagrodą będzie piękny widok na całe miasto.

Dzięki wieżom Bolonia nazywana jest także średniowiecznym Manhatanem .Z ponad 100 wieżami panorama Bolonii około 1300 roku bardziej przypominała Manhattan niż panoramę średniowiecznego miasta.Na zdjęciu reprodukcja miasta znajdujaca się w muzeum na piazza Maggiore w zbiorach komunalnych.

Wieże wybudowane przez bogate rodziny miały symbolizować władzę ,były zamieszkiwane ,przykładem jest torre prendiparte gdzie obecnie jest usytuowany bred and breakfast i można czasami ją zwiedzić.Wysoka prawie 60m dokładnie 59,50mznajduje się na via Sant’Alò przy piazzetta Prendiparte

2Piazza Maggiore z Neptunemsymbolem Bolonii ,

Na piazza Maggiore mamy wile atrakcji jak palazzo della Podestà gdzie mamy głuchy telefon można ustawić się w kątach i szeptać do ścian i słyszeć co mówi druga osoba naprzeciwko ,prawdopodobnie tak kiedyś spowiadano trędowatych .Basilica di San Petronio Bazylika Św.Petroniusza (opis nr.3 poniżej ) .Na placu mamy również bibliotekę Sala borsa * niezwykła biblioteka z posadzką ze szkła, pod którą zobaczymy pozostałości forum oraz chodników z czasów Imperium Rzymskiego, Palazzo re Enzo/pałac przypominający zamek oraz jednego z symboli Bolonii Neptuna nazywanego tu Żigànt w dialekcie bolońskim (“il gigante” po włosku ) czyli olbrzym

Jeśli już mowa o Neptunie…zdradzę wam żenujcy sekret tego olbrzyma! Posłuchajcie …Dawno dawno temu a nawet dziś ….„Kamień wstydu” to klucz do żenującego sekretu Neptuna.Dlaczego kamień ?? Poszukajcie czarnego kamienia tuż pod Sala Borsa niedaleko schodków i stańcie na niego potem bacznie obserwujcie postać Neptuna ….Nic nie widzicie to wam opowiem. Legenda głosi , że na placu tuż za Neptunem nieco z prawej strony znajduje się czarny kamień na szarym chodniku – dobrze odróżnia się od reszty kamieni. .To własnie z tego punktu można obserwować sekret Neptuna .Wejdźcie na niego i zaobserwujcie. Z tej szczególnej perspektywy może tylko lepiej bez dzieci 😉. Według legendy rzeźbiarz Giambologna, który go stworzył w 1565 roku, chciał Neptuna z większymi genitaliami, ale Kościół sprzeciwił się .Rzeźbiarz wpadł na genialny pomysł i zmodyfikował pozę lewej ręki, której kciuk widziany pod określonym kątem wydaje się być penisem w erekcji.Nieźle to sobie wymyślił niektórzy dziś nazywają go genialnym cwaniakiem.

3Bazylika Św.Petroniusza( 1390)to największy i najważniejszy kościół w Bolonii,siódmy co do wielkości kościół Europy .Poświęcony  Św. Petoniuszowi, biskupowi miasta w V wieku,który jest patronem miasta i zobaczycie jego figurę także pod dwoma wieżami i innych miejscach .W środku znajduje się ogromna meridiana największa na świecie czyli zegar słoneczny ,,Meridiana di Cassini,, z 1657 r.o wymiarach 66,6 metrów.

4 Bazylika Santo Stefano -Santuario di Santo Stefano -najstarszy kompleks kościołów w Bolonii sette chiese czyli siedem kościołów.

5Corte Isolani i Strada Maggiore -Corte Isolani to łącznik pomiędzy piazza Santo Stefano i Strada Maggiore .Od strony Strada Maggiore zobaczymy średniowieczną drewnianą arkadę do dziś można wypatrzyć na jej wysokim suficie średniowieczną strzałę.Potem warto przejść się w dół Strada Maggiore aż do portyku Portico dei Servi/to najszerszy portyk w całej Bolonii .Drewnianych arkad zostało już niewiele ,to pozostałości ze średniowiecznej architektury .

Dlaczego budowano arkady?-Bolonia to miasto uniwersyteckie ,słyneło także z przędzy tkanin a w szczególności jedwabiu na co pozwolił mu miejski system wodny i zapewnił prosperujący przemysł . Zjezdżało sie tu mnóstwo ludzi ,w pewnym momencie zaczęło brakować mieszkań,arkady umożliwiały budowę pięter pozostawiajac na ulicy przejście dla ludzi jak i końskich zaprzęgów. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1041 roku Dopiero w 1248 wyszło rozporzadzenie budowy arkad ,początkowo drewnianych ,dopiero wraz z nowym rozporzadzeniem z 1567 roku obowiazek budowania murowanych arkad,gdyż drewniane często płonęły.Do dziś pozostało tylko 7 drewnianych arkad, które warto zobaczyć.

  • 1. Corte Isolani (Strada Maggiore),2.Casa dell’ex orfanotrofio di San Leonardo (via Begatto 19),3.Casa Azzoguidi (via San Nicolò 2) 4.Palazzo Grassi (via Marsala 12)5.Casa di fronte palazzo Grassi (via Marsala 17)6.Casa Gombruti (via de’ Gombruti 7)7.Casa Ramponesi (via del Carro 4)

6KANAŁY /Bolonia zwana jest małą Wenecją to miasto usytuowane na licznych kanałach ,okienko z którego można je zobaczyć na via Piella oraz ulice z ktorych widac kanały znajdują się na via Oberdan i via Malcontenti.Powstały w celu połączenia miasta z rzeką Pad oraz dostarczania wody i energii mechanicznej dla fabryk miasta.Bolonia była bardzo znana z przetwarzania jedwabiu co nadało jej charakter miasta bardzo produktywnego dlatego kanały były także ważną drogą transportu. Niegdyś w kanałach Bolonii praczki prały także ubrania.Dziś w większości kanały są pod ziemią nowa cywilizacja nie potrzebowała juz dróg wodnych ale parkingów w mieście.Dlatego zostały one zabudowane .

Wieczorem kanały są oświetlone ,na jednej ze ścian można obserwować animacje przedstawiajacą stare zawody związane z drogami wodnymi w tym sławną bolońską praczkę.

7Palazzo Archiginnasio znajduje się przy piazza Galvani 1 tuż niedaleko Piazza Maggiore to jeden z najważniejszych budynków w Bolonii: był niegdyś siedzibą starożytnego uniwersytetu, a obecnie jest siedzibą Biblioteki Miejskiej Archiginnasio.Zostaniecie zauroczeni historią i bogactwem tego miejsca .Jeśli będziecie mieć szczęście można dostrzec także polskie herby jak np.Herb Samuela Łaszcza ,Wincentego Kadlubka,Andrzeja Krzyckiego, Wojciecha Oczko czy Mikolaja Kopernika! .Studenci w XVI i XVII wieku pozostawili po sobie mnóstwo herbów  jest ich ok 6 tysięcy! Zajmują niemal całą powierzchnię ścian i sufitów,od patrzenia w góre zakręci się wam w głowie .

8Sanktuarium Madonna di San Luca i arkady

Bolonia to przede wszystkim arkadyyyyyy jest ich najwięcej na całym świecie ich łączna długość to ok 40 km w samym centrum miasta ! Zaprowadzą was do Santuario di San Luca, całe przejście pod arkadami ,na górze możliwe jest także wejscie na punkt widokowy kościoła To trzeci wyniosły symbol Bolonii a także główny obiekt kultu religijnego i pielgrzymek .Zawsze gdy wracasz do miasta, wita cię ze wzgórza, szczególnie wieczorem mrugając swoim żółtopomarańczowym światłem, by powitać cię z podróży ….

Oto niektóre ciekawostki

Cud deszczu
W XV wieku wiosna była tak deszczowa, że Bolończycy poprosili Madonnę z San Luca o łaskę, niosąc swój wizerunek w procesji do centrum miasta, ale gdy tylko dotarli do końca portyku, deszcz cudownie nagle ustał ,do dzisiejszego dnia co roku mają miejsce procesje podczas tygodnia Wniebowstąpienia w której bizantyjską ikonę Madonny i Dzieciątka zanosi się do miasta .

Diabeł/Liczba łuków tworzących arkady wynosi 666: liczba diabła. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ portyk San Luca w Bolonii ma kształt węża, który rozchodzi się do Sanktuarium, gdzie jest ,,miażdżony przez stopy Madonny.,,

San Luca polączony jest z centrum miasta portykami , które zaczynają się od Porta Saragozza, wiją się one przez cztery kilometry .Arkady z ponad 600 łukami, to najdłuższa na świecie droga portykowa, Niedawno w lipcu 2021 portyki (12 odcinków) zostały wpisane do Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sanktuarium leży na wzgórzu Monte della Guardia,niegdyś na wzgórze można było dotrzec także wyciągiem w latach od 1931 do 1976.Dziś wiele osób dociera tam na pieszo lub turystycznym pociagiem ,,trenino,,Od drugiej strony od ulicy via Casaglia możliwy jest też dojazd autem , przed głównym dojazdem od ulicy via San Luca jest zakaz.

9Schody Scalinata del Pincio zaraz przy stacji autobusowej na ostatnim odcinku via Indipendenza. Zainnaugurowane przez Króla Umberto I i królową Margheritę! Scenograficzne schody prowadzące do parku Montagnola, zaprojektowane przez Tito Azzoliniego (1837-1907) i Attilio Muggia (1850-1936).Ogólnie dzieło składa się z trzech części: schodów, portyku na via Indipendenza i portyku wzdłuż ścian. Centralna bryła składa się z dwóch nachodzących na siebie frontów, z panoramicznym tarasem na szczycie, na który prowadzą boczne schody.Główny front zdobią dwie płaskorzeźby: Bologna docet autorstwa Arturo Colombariniego i Bologna Libertas autorstwa Ettore Sabbioni. W środku fontanna, wykonana przez Diego Sarti (1859-1914) i Pietro Veronesi, według projektu Muggii i Azzoliniego, przedstawia nimfę zaatakowaną przez ośmiornicę.Powszechnie będzie nazywana „żoną Olbrzyma”, czyli Neptuna.-

Giosue Carducci poświęcił jej słynny sonet o miłości ,która nigdy się nie spełni…Neptun król mórz,który jednak żyje na ziemi .Nimfa dręczona przez osmiornicę ,która nie pozwoli jej sie nigdy wynurzyć z głębin morza ….Jednak nie do końca wiadomo czy rzeczywiście była to Nimfa czy Syrena .Raz nazywaja ja nimfą a raz syreną przeciez to są dwie różne postacie.Nimfa jak przestawiają ja na rzeźbie a Syrena jak potem opisuje ja Carducci.

Neptun >Moja piękna, z dnem z wodorostów Wyjdź z naszego morza!

W tobie chce odpoczynku moja brązowa młodość…….

Syrena >O mój królu! Twojej pieszczoty pytam na próżno , jestem ciągnięta w dół

moja uroda na próżno jak i na próżno odwaga twoja.

10 koniecznie zobaczyć stare ulice miasta

Via delle Pescherie Vecchie ,degli Orefici ,Clavature /gdzie poczujecie klimat Bolonii,zobaczycie niewielkie sklepiki tutejszych kupców oraz lokaliki z tutejszymi przysmakami gdzie można dobrze zjeść,oraz ciekawe zaułki i uliczki jak np.portico della morte /czyli portyk śmierci z jedną z najstarszych księgarni miasta ,,NANNI,, tuż niedaleko także średniowieczny odcinek na via de Foscherari

Bolońskie smaki / Gdzie zjeśc tutejsze specjalności-

Bolonia nie na darmo jest zwana LA DOTTA, LA GRASSA, LA ROSSA -(uczona ,tłusta i czerwona ) jest najstarszym miastem uniwersyteckim na świecie , o charakterystyczych czerwono-pomarańczowo-ceglastych barwach dachów i budynków i o treściwym jedzeniu .

Typowe najbardziej popularne bolońskie smaki to mortadela,lasagne,sos ragù( znane na całym świecie bolońskie danie to tagliatelle al ragù a nie spaghetti!!! jak wszyscy myślą !) Tagliatelle czyli krajanka .Dalej mamy ,tortellini in brodo(pierożki w rosole ) ravioli di ricotta con burro e salvia(pierogi z nadzieniem twarogowym polane masłem podawane z szałwią ) kotlet po bolońsku cotoletta alla bolognese ,friggione(długo smażona na małym ogniu cebula i pomidory) ,polpette con piselli( pulpety z groszkiem )

Ze słodkości pinza bolognese(typowo bolońskie ciasto z marmoladą bolońską tzw.mostarda bolognese ,raviole bolognesi słodkie pierożki nadziewane marmoladą bolońską( mostarda bolognese ) ,torta di riso (torcik ryżowy) ,salame di cioccolato (czekoladowe salami) ,sfrappole (są podobne do naszych chrustów )

Typowe bolońskie wina to białe musujące pignoletto colli bolognesi ,biale wino trebbiano i czerwone jak sangiovese i barbera ,napotkamy się tu także często na musujace czerwone Lambrusco di Modena.

Propozycje gdzie zjeść

Na sam początek proponuję odwiedzić na vicolo Ranocchi Osteria del sole -TU SIĘ TYLKO PIJE! najstarszy bar boloński(od 1465 roku ) być może zachodził tu też Mikołaj Kopernik w 1496 r. rozpoczął studia prawnicze na  Uniwersytecie w Bolonii . Bar uczęszczany przez tubylców i turystów gdzie obecnie można zanieść coś do jedzenia a na miejscu zamówić tylko coś do picia .Serwują typowe wina i piwa .Szklaneczka wina już za 2,00 , 2,50 i 3,00 euro w zależnosci od rodzaju wina .Na wejściowych drzwiach pisze wyraźnie ,,chi non beve e pregato di stare fuori Niepijący proszeni są o pozostanie na zewnątrz! Nawet Monalisa lubi się napić i nie wypuszcza kieliszka z rąk.

Na posmakowanie wędlin i serów polecam ,,La prosciuteria’’ -via Oberdan 19 oraz ,,Tamburini ‘’ via Caprarie 1 .Na obiad lub kolację najlepiej udać sie nie do restauracji ale do ,,osteria, lub ‘’trattoria ,, np trattoria bolognese via Mille 5 lub trattoria Valerio -via Avesella 10 i trattoria Tony via Augusto Righi 1 -gdzie zjecie typowo po bolońsku ,Osteria della Orsa proponowana przez różne przewodniki na via Mentana to jedno z najbardziej polecanych miejsc ze wzgledu na dobrą cenę i dobre pierwsze dania na bazie makaronu.

Prosciuteria via Oberdan

Dobra pizzę zjecie , Bella Napoli via san Felice 40 lub bedąc w biegu pod 2 wieżami pizza w kawałku w Pizzeria due torri zaraz pod 2 wieżami bardzo smaczna i tania. -Strada Maggiore .Możecie spróbowac też pizzę w kawałku z ALTERO,którą zajadał się Ś.P. Lucio Dalla znany i lubiany muzyk boloński. Jest to dość wysoka pizza,niedroga i dosyć smaczna. Poza centrum pizza jest najlepsza np. il Sellaio Via S. Donato 31 na dość cieńkim spodzie naprawdę smaczna lub Pinterrè via Mazzini 170 ,jednak tam jest lepiej zarezerwować . Na Mercato delle Erbe, Via Ugo Bassi 23/25- znajdziecie kilka lokali usytuowanych na byłym starym targowisku warzywnym ,gdzie można zjeść i napic się piwa czy wina ,lub Mercato di mezzo ‘’via Clavature 12 -kilka lokali pod jednym dachem znajdziecie rożności a na 1 piętrze pizzę. Koniecznie udać się starymi ulicami miasta na via delle Pescherie Vecchie ,degli Orefici ,Clavature gdzie jest mnóstwo lokalików z tutejszymi przysmakami. Cennik przeważnie znajduje się na drzwiach lub w widocznym miejscu więc radzę zapoznać się z nim przed wejściem by nie było przykrych niespodzianek . Radzę nie brać całego zestawu wystarczą przystawki plus albo 1 danie albo 2 danie ,porcje sa dosyć syte więc tym sposobem zapłacimy ok 25,30 euro za osobę średnio butelka wina wynosi od 16 euro wzwyż lub często możemy spotkać się z vino di casa z winem w karafce z lokalnych winnic za ,kórego litr średnio zapłacimy ok 8 euro .

UWAGA !W Bolonii i całych Włoszech obowiązuje opłata za coperto czyli opłata za tzw.nakrycie stołu .W Bolonii cena waha się od 1 nawet do 4 euro ,np.w pizzerii będzie to ok. 2-2,5 euro a w osteria ,trattoria czy restauracji średnio ok 2,5/4,00 euro. Na rachunku musi widnieć także jako ,,coperto’’ nie placić osobno do ręki! Tutaj w Italii napiwki nie są obowiązkowe!Jednak coperto płaci sie prawie zawsze wyjatkowo zdarza sie ,że lokale go nie pobieraja .Tak samo w pubach często jest to ok 1 euro.

Zjecie lokalny street food i nie tylko na via dell Pratello- znana ze Street ART .To ulica gdzie przebywają chetnie studenci i tubylcy jest pełna małych lokalików w sam raz na aperitif , kolację , piwo czy lampkę wina.Zauroczycie się artystycznym klimatem tego miejsca .

Najlepsza pizza na Pratello ,,Mi hanno preso in Ortaggio,,

Bardzo dobra pizza nietypowa jak na bolońskie smaki , na grubszym ,puszystym spodzie ,chrupiąca i obficie obłożona .Można zamówić całą pizzę, która ma dosyć gruby brzeg ,czego ja np.nie bardzo lubię ,mozna tez w kawałkach .Dlatego polecam jednak tę w kawałkach z kwadratowej formy , można wybrać różne warianty i degustować się różnymi smakami.

Na via Zamboni -znajdziecie lokaliki wieczorne z muzyką i drinkiem,to ulica Uniwersytecka bardzo uczęszczana przez studentów,na piazza Verdi często przesiadują nawet na ziemi na pogawędki czy popijanie piwa.Często dochodzi tu do różnego typu rozróbek to także miejsce gdzie chętnie przebywają osoby ,które chca coś sprzedać nielegalnego i szeptaja oparci o mur podczas kiedy się przechodzi obok ,,fumo,fumo”? ,,bici” ?

Najlepsze wino w mieście.,Bardzo lubię wina biologiczne bez dodatku siarczanów /to od siarczanów boli głowa jak przesadzimy! Własnie dlatego mogę polecic niewielką enotekę o wspaniałych winach butelkowych oraz lanych Medulla vini na Via Guglielmo Oberdan, 18 .Koniecznie odwiedzić /Najstarszy bar boloński na vicolo Ranocchi Osteria del sole (od 1465 roku ) o którym była juz mowa wyżej ,uczęszczany przez tubylców i turystów gdzie obecnie można zanieść coś do jedzenia a na miejscu zamówic tylko coś do picia ,serwują vina białe, czerwone i piwo. Szklaneczka wina już za 2,00 , 2,50 i 3,00 euro w zależności od rodzaju wina.

Na piazza Santo Stefano jest kilka typowych lokalików na degustację wina w miłej atmosferze

Najlepsze lody w całym mieście /Włochy słyną z bardzo dobrych lodów w Bolonii najlepsze znajdziecie na piazza Cavour jest tu zawsze kolejka ,smak lodów jednak zwali was z nóg było warto poczekać na swoją kolej.

Ciekawostki

Najbardziej krzywa wieża we Włoszech znajduje się w Bolonii.
Bolonia znana jest między innymi z dwóch wież stojacych obok siebie w samym centrum miasta Asinelli (97,2 m.) i Garisenda (48 m.)
Garisenda to „Krzywa Wieża” Bolonii, która pochylona jest pod katem 4° ,,wygrywa,, ona ze słynna wieżą w Pizie ,której pochylenie obecnie wynosi 3,97°.
Czy było tak zawsze ?
Okazuje sie ,że wieża Garisenda już niemal od samego początku była krzywa ,od ponad 700 lat jej nachylenie nie zmienia się. Fakt jej pochylenia potwierdza nawet Dante Alighieri, który dwukrotnie wymienił wieżę najpierw w „Sonecie o Garisendzie” (1287), a następnie w najsłynniejszych wersetach Boskiej Komedii (Piekło, XXXI). Wieża jednak ze względu na bezpieczeństwo w 1353 roku została zredukowana z 60 m. na 48 m.
Natomiast wieża w Pizie w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku pochylała się coraz bardziej aż do tego stopnia ,że groziła zawaleniem. W 1993 roku pochyłość wieży wynosiła około 4,5 stopnia . Okazało sie ,że wieża musi byc poddana niezbędnym pracom ,które zmniejsza niebezpieczne pochylenie . Prace zakończyły sie pod koniec 2001 podczas ,których zmniejszono jej nachylenie.Dopiero od marca 2008 r. wieża osiągnęła definitywny poziom konsolidacji pod względem nachylenia, które wyniosło 3,97° co powinno pozostać niezmienione przez co najmniej kolejne 300 lat.

-Najstarszą wieżą we Włoszech jest wieża Asinelli zbudowana w latach (1109- 1119) To wieża ,która stoi obok Garisendy

-W Helu wiosną 2020 blinźiaczy Neptun boloński stanął na helskim bulwarze. Neptun został wyrzeźbiony z granitu przez polskiego artystę Tadeusza Biniewicza w skali 1 : 1 na zlecenie pana Arkadiusza Żółtowskiego .To PIERWSZA NA ŚWIECIE KAMIENNA RZEŹBA NA WZÓR NEPTUNA BOLOŃSKIEGO jednak już niedługo zostanie ona przeniesiona do Australii gdzie przeprowadził sie sam pomysłodawca projektu.

Więcej dowiecie się w artykule https://www.polacywewloszech.com/2019/10/03/pierwsza-na-swiecie-kamienna-rzezba-na-wzor-neptuna-bolonskiego-stanie-na-bulwarze-w-helu-odsloniecie-juz-wkrotce/

-W Bolonii mamy najstarszy publiczny uniwersytet cywilizacji zachodniej założony w 1088 roku, obecnie z 26 wydziałami. Archiginnasio via Galvani

-Tuż przy Bolonii w San Lazzaro di Savena znajduje się Polski Cmentarz Wojenny , powstał z inicjatywy ówczesnego dowódcy 2 Korpusu Polskiego gen.Władysława Andersa.Dojedziemy tam autobusem nr.19 z centrum Bolonii dojazd ok. 10,15 min.-wysiąść na przystanku na via Cracovia.

-Jesli na shopping to via Indipendenza i Ugo Bassi a dla bardziej wymagających galleria Cavour gdzie znajdziecie najbardziej znane markowe ubrania buty i torebki.

-Co piątek i sobotę na piazza XIII AGOSTO jest wielkie targowisko gdzie znajdziecie różności!

-W 1496 roku Mikołaj Kopernik rozpoczął tu studia prawnicze na  Uniwersytecie w Bolonii przy via Zambini 33 gdzie obecnie stoi jego pomnik, a przy ulicy Galliera 65 znajduje się tablica upamiętniająca jego pobyt w mieście.

 Lista Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO-Bolonia w 2006 roku została uznana przez UNESCO za Miasto Kreatywnej Muzyki, prestiżowe wyróżnienie, które celebruje bogatą tradycję muzyczną i tętniącą życiem scenę współczesności.

Toruń i Bolonia zobacz co mają wspólnego .Oba miasta mają wiele wspólnego, otóż tam i tu bywał np. nasz sławny uczony Mikołaj Kopernik. Urodził się w Toruniu i zajadał piernikami a w Bolonii, oprócz nauki być może popijał sobie dobre włoskie winko, przypuszczalnie był też w najstarszym bolońskim barze „Osteria del Sole” .Oba miasta mają krzywa wieżę ……..

Więcej dowiesz się w artykule poniżej

-Ze względu na swoje znaczenie artystyczne i kulturowe arkady bolońskie zostały ostatecznie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (2021) Jedyne na świecie kilometrowe portyki liczace 42 km. tylko w samym centrum, w sumie w całym mieście portyki liczą ok. 62 km!Spójrzcie sami czyż nie są piękne?Wieczorową porą otulone ciepłym światłem są jeszcze bardziej urokliwe.Nawet jeśli pada deszcz można spacerować po Bolonii i nie zmoknąć .

Jednak na liście nie znalazły się wszystkie portyki ale tylko 12 odcinków wraz z niektórymi obiektami „identyfikujących Bolonię”: San Luca ,via Santa Caterina, Baraccano z pobliskimi portykami ,Portici commerciali del Pavaglione i plac Piazza Maggiore,via Galliera ,portyki akademickie na via Zamboni, Piazza Cavour e via Farini, Certosa, Mambo , portyk ,,treno,,Barca , Portici trionfali  via Maggiore ,piazza Santo Stefano ,

* Portyk treno to estetycznie najbrzydszy i najnowszy z portyków. Dlaczego więc znalazł się na liście Unesco?

Portyk TRENO

Długo debatowano na temat tego portyku ,początkowo Unesco nawet odrzuciło jego propozycję ale w końcu dodano go do listy innych kandydujacych odcinków. Portyk ten ma ogromne znaczenie socjalne .Budynek z portykiem w dzielnicy Barca powstał w czasie kryzysu i zastoju architektonicznego.To bardzo długi dwukondygnacyjny budynek przeznaczony na domy i sklepy, zwany „Pociągiem”. Został zaprojektowany na początku lat 60 przez bolońskiego Giuseppe Vaccaro i otwarty w 1962 roku przeznaczony dla robotników.

Gdzie parkować

Gdzie parkować w Bolonii -wjazd do Bolonii autem do samego centrum jest niemożliwy można wjeżdżac po godzinie 20.00 ale niestety parkingi są drogie i ciężko dostępne po drugie jest pełno zakazów wjazdu oraz dróg uprzywilejowanych dla autobusów może to być naprawdę niezła pułapka dla tych ,którzy nie znają Bolonii oto rozwiazania:

W samym centrum -Parking -Piazza VIII Agosto – przy piazza VIII agosto 1 -wielopoziomowy -981 miejsc – w piątki i soboty odradzam są tu kolejki ze wzgledu na odbywające się na pobliskim placu targowisko .Ceny -calodobowa 20 euro – od 1° do 3° godziny – € 2,60 na godzine od 4° do 6° godzin € 2,00 za godzineod 7° do 10° godzin € 1,30

Parking Tanari via Tanari 17( 740 miejsc )otwarty całą dobę od poniedziałku do niedzieli koszt na godzinę to 0,60 euro ,dzienny to 5 euro,mięsieczny 30 euro , ale parkując dziennie jest darmowy jesli kupicie bilet na autobus miejski ,bilety dostępne są na parkingu w automacie za 1,50 lub autobusie 2,00 ale ten system działa do godziny 24,00 gdyż o tej porze kończy sie zmiana pracownika na parkingu więc nie bedzie możliwe przedstawienie mu biletu autobusowego na skorzystanie z darmowego parkingu -autobusy z parkingu do centrum to C i 29 to ok 10 minut do centrum .

Parking Staveco – Viale Panzacchi 10 praktycznie na obrzeżu centrum miasta 180 miejsc ,ceny – godzina 2 euro w dzień, 1 euro w nocy ,dzienny 12 euro – jest tylko 180 miejsc więc w weekend może być zapełniony.

Najpiękniejsze punkty widokowe na miasto

1- wieża zegarowa,Torre dell’orologio

Piękny pełny widok na cały główny plac piazza Maggiore/bilet 8 euro wstęp obejmuje zarówno widok z wieży jak i zwiedzanie Muzeum, Museo Comunale w głównym budynku gminy Palazzo Comunale

2-Widok z tarasu z Basyliki Św.Petroniusza (wys.54 metry) przy piazza Galvani z tylu bazyliki ,wjazd windą lub wejście schodkami .Naprawdę widok jest niesamowity zwłaszcza wieczorem kiedy pojawiają sie pierwsze światła w miecie .Weekend od 10,00 do 17.00 w dni robocze w godzinach -11.00, 12.00, 15.00 i 16.00,wstęp 3 euro

3- Widok z wieży (Asinelli) Na górę prowadzi 498 drewnianych schodków! Nieźle trzeba sie napocić by wejść na górę prawie 100 metrów.! Cena biletu 5 euro ,bilet kupujemy w Weelcome Bologna -punkt informacyjny na Piazza Maggiore godziny wejść od 9:30–18:30 wszystkie dni od 1 Marca do 30 października oraz w sezonie zimowym 9:30–17:45 od 6 października do 28 lutego.

4– Widok na całe miasto z placu „San Michele in Bosco.“ To nazwa także kościoła ,który znajduje się tuż przy placu ,przy okazji można też go zwiedzić. Dojedziemy tam autobusem z centrum miasta numerem 30 to ok. 10 minut drogi.Ostatni autobus z tego miejsca odjeżdża ok 19.30 dlatego lepiej udać się z rana lub popołudniu.

5 -widok z dzwonnicy z katedry Św.Piotra na wys.70 metrów (Catedrale di San Pietro)-wejście możliwe tylko w soboty od 14 do 16.30 i od 19 do 23 -cena 5 euro w tym mamy wstęp także do podziemnych krypt koscioła

6 Punkt widokowy z Hotelu San Donato via Zamboni 16 .Własnie z hotelu ale jak tam wejść .Tu zdradzę sekret ,o którym nie wiedzą nawet mieszkańcy Bolonii- Hotel proponuje aperitif na tarasach panoramicznych swojego hotelu za 10 euro .Na 2 piętrze (tu jest bar gdzie jest 1 taras widokowy na 2 wieże ) i na 4 piętrze ogromny taras z leżakami i stolikami .Bolonia widoczna na 360 stopni .Po wejściu do hotelu należy poprosić o wejscie na aperytyw placąc od razu na recepcji,po czym trzeba zostawić swój dokument tożsamości i odebrać go po zejściu. Możliwe tylko od godz.18.00 do ok 21.00.Lepiej jednak jest przedzwonić wczesniej i zamówić miejsce.

7 widok z muzeum astronomicznego Specola via Zamboni 33 wstęp 5 euro bilety dostępne tylko online https://sma.unibo.it/it/il-sistema-museale/museo-della-specola

8 Sanktuarium San Luca otwarty dla zwiedzających do ok godz 17.00 wstęp na punkt widokowy 5 euroGodz.otwarcia -od listopada do lutego
dni powszednie: 6.30 – 12.30 i 14.30 – 17.00
Święta: 7:00 – 17:00Od marca do października
Dni powszednie: 6.30 – 19.00
Święta: 7:00 – 19:00

9.Taras zaraz pod 2 wieżami w barze ,,Bottega Portici ,, gdzie kawka bedzie lepiej smakowała patrzac na 2 wieże.

SZCZEGÓŁY

W Bolonii trzeba się rozgladać i chodzić z podniesionym wzrokiem ,w ten sposób zobaczycie mnóstwo nie tylko średniowiecznych ale i innych starych ciekawych szczegółów jak herby, stare napisy, kołatki ,stare szyldy sklepowe, zegary, freski ,płaskorzeźby ,bariery ,lampy itp.

Msza po polsku w każdą niedzielę o godz 15.30

BOLONIA – Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej – Chiesa di Santa Caterina di Strada Maggiore 74 – Posługujący: ks Tomasz Klimczak TChr – kapelan
kom.: +39 348 062 09 73

Niebezpieczne miejsca w mieście

Na pewno zadacie sobie pytanie Czy w Bolonii jest bezpiecznie?

Na ogół my mieszkańcy nie czujemy się zagrożeni jednak zdarza sie ,że czasem ktoś zostaje okradziony zwłaszcza turyści.Nie zostawiajcie nigdy walizki,plecaka czy torby bez opieki a torebkę trzymajcie zamkniętą i blisko siebie zwłaszcza w autobusie.

1.Park Montagnola To miejsce gdzie bardzo często mają miejsca incydenty jak napady rabunkowe i pobicia nawet w biały dzień ze względu na dużą koncentracje osób bezdomnych oraz tych rozprowadzajacych środki odurzające ,emigranci itp..Miejsce sporadycznie patroluje policja jednak trzeba zachować ostrożność .

2.Piazza Verdi Jak wyżej .To miejsce gdzie na ogół studenci protestują czy przebywają podejrzane typy .Jednak tu poczujemy się troszkę bezpieczniej niż w parku gdyż patrole czuwają nad sytuacją. Tu czasem usłyszycie jak ktoś was zaczepi i spyta fumo,bici ? trawka,rower ?

Gdzie spać miejsca polecane przez mieszkańców Bolonii i polskich turystów

Polecane stronki

Polecane miejsca

Galeria fotograficzna

*Godziny otwarcia podane w artykule mogły ulec zmianie ze względu na sytuacje zwiazana z koronawirusem.

UWAGA!

©wszelkie prawa zastrzeżone/ Dozwolone jest udostępnianie tylko oryginalnego postu https://arte-4-you.com/2020/10/01/co-warto-wiedziec-przyjezdzajac-do-bolonii/

Wszystkie teksty, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na tej stronie podlegają prawom autorskim .

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia jest zabronione.

Jeśli czytasz po włosku zapraszam do lektury /blog o Bolonii i okolicach

Szukasz fotografa w Bolonii i regionie Emilia Romania ? Zapraszam do współpracy

Aneta Malinowska fotograf ,artysta we Włoszech

3 pensieri riguardo “Co warto wiedzieć przyjeżdżąjac do Bolonii

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google photo

Stai commentando usando il tuo account Google. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: