Jak własne pasje przekształcić w pracę.

Witam serdecznie z Włoch  z Bolonii ze stolicy regionu Emilii Romanii .

Nazywam się Aneta Malinowska jestem fotografem i artystą z wyboru.Dlaczego z wyboru?Otóż z wyksztalcenia jestem inżynierem ochrony środowiska .Temat ekologii był zawsze dla mnie ważny i  bliski jednak gorzej  było z kontynuacją w tym kierunku niestety nigdy nie udało mi się znaleźć pracy, która odpowiadałaby mojemu wykształceniu .

W Italii mieszkam od 18 lat .Od roku mam swoja działalność jako fotograf ,artysta.Otworzę przed wam mój bagaż doświadczeń po to  byście mogli szybciej i sprawniej oraz z pełną świadomościa zacząć nowe doświadczenie zawodowe a być może  pracę waszych marzeń…..

Zaproszenie do wzięcia udziału w Webinarze /podziękowania dla portalu Polacy we Włoszech

Początki we Włoszech

Jak w każdym innym obcym kraju trzeba niestety nauczyć sie języka  jeśli zamierzasz przyjechać do Włoch ucz się go już wcześniej ,jeśli natomiast jesteś już na miejscu zapisz się na kursy organizowane dla obcokrajowców.To bardzo ważny krok by zdobyć nowe kompetencje , znaleźć dobra pracę czy  samemu sprawnie poruszać się w świecie zawodowym.Jeśli pragniesz właśnie zmiany w swoim życiu zawodowym lub szukasz lepszej pracy na pewno poznanie języka przyśpieszy twoje poszukiwania.

Ten webinar jest skierowany przede wszystkim dla tych osób, które chcą zacząć nową pracę  i dla tych ,którzy chcieliby mieć pracę dodatkową bazowaną na własnych pasjach.Jeśli interesuje cię fotografia ,praca kreatywna i sztuka to jest właśnie coś dla ciebie.Pokaże ci jak wygląda droga do spełnienia własnych marzeń zawodowych. Do tego będzie ci  potrzebna odwaga,samozaparcie i kreatywność . Najważniejsze w tym wszystkim jest dążenie do celu,nie szukamy pretekstów,nie odkladamy na potem.Po prostu zaczynamy START!

Dlatego na początku przytoczę wam  słowa Steva Jobsa

,,Jedynym sposobem, by dobrze pracować, jest robienie tego, co uważasz za wspaniałe zajęcie. Praca, która jest jednocześnie pasją, może być spełnieniem twoich marzeń i przyczynić się do wzrostu efektywności z wykonywanych obowiązków.,,

Jakie to prawdziwe .Dopiero od niedawna moje marzenia zawodowe nabrały rzeczywistego kształtu i powiem wam również słowami Konfucjusza

Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu.”

Brzmi naprawdę WOW !Jednak wcale nie wydaje sie to takie proste ale czy wogóle może być wykonalne ?

Wielu z nas we własnym życiu na pewno nie raz zadało sobie pytanie. Co by  tu zrobić by robić to co się  lubi i na tym zarobić  po prostu utrzymać się  ze swoich pasji ?Pracować  dla siebie układać  swój czas i mieć  go więcej dla rodziny  .Byłoby naprawdę wspaniale….

Otóż  właśnie tu nasuwa sie kłebek pytań, które wiją się po głowie i pomimo chęci zrobienia czegoś te pytania nie dadzą nam nigdy spokoju i często zahamują chęć zmiany w naszym życiu to także będzie wina rutyny , naszych przyzwyczajeń ,odkładania na potem…Po prostu zdecydujmy się ,weźmy się w garść  i zacznijmy konsekwentnie układać plan naszych zmian.

To jest całkiem normalne,też tak miałam.

Tysiące pytań i tysiące wątpliwości  .Czy to wogóle jest możliwe❓Od czego zacząc ,ale czy ja mam jakieś  pasje ,ale ja mam wiele pasji który kierunek wybrać ,skąd czerpać pomysly ,czy ja naprawdę dam sobie radę,  czy będę w stanie  utrzymać się  z moich pasji ,czy muszę mieć  swoją  działalność , czy powinienem porzucić moją  obecną  pracę  jak tak to kiedy ,  a może  dzieci są  jeszcze za małe ,  a może  jestem za stary a może pomysł nie spodoba się mojej rodzinie  a jeśli mi nie wyjdzie to co wtedy  no i co wtedy ❗️❗️❓❓

Co wtedy  ? Wtedy posłuchajmy siebie ,posłuchajmy własnych pragnień,ambicji,potrzeby zmiany naszego życia , popatrzmy przez pryzmat przyszłości ,popatrzmy we własne wnętrze i posłuchajmy głosu serca i naszej intuicji.

Jeśli natomiast wspierają cię będzie to  następny zwiastun do tego by w końcu zacząć.

Zajrzyjmy w głąb siebie

Spójrzmy w lustro przyszłości i zobaczmy to  co chcielibyśmy w nim zobaczyć…….Okaże się ,że wielu z nas ma całkiem inne odbicie niż to ,które przedstawia nam nasza codzienna rzeczywistość ……To nie znaczy ,że oszalałam , oszalałem .To znaczy ,że napawdę potrzebujemy spełnić się zawodowo ,pragnniemy żyć w zgodzie z naszymi pasjami , oczekiwaniami ,ambicjami ,mieć wiecej czasu dla siebie ,rodziny i być po prostu szczęśliwi nie myśląc o tym ,że jutro musimy wstać do pracy…..Myślę ,że wielu z nas w głębi duszy pragnie takiej zmiany ,byśmy mogli robić to co naprawdę lubimy i tylko wtedy idąć do pracy tak naprawdę wstaniemy z chęcia i uśmiechem. Jeśli też tak masz  to właśnie nadszedł  ten czas .

Oczywiście  przyznam to nie jest taka łatwa sprawa . Przemiana pasji w biznes to dosyć  długi proces połaczony z poświęceniem , dążeniem  do celu ,ciągłym ksztalceniem  się  pogłębianiem wiedzy  , podążaniem  za swoją pasją w sposób konstruktywny .Uczymy się całe życie, jeśli natomiast chcemy pielęgnować nasze pasje musimy dążyć do ciągłego ulepszania i być kreatywni.Na pewno  ułatwią one nowy start. Jeśli to jest rzeczywiście  naszą pasją zrobimy to wszystko naprawdę z checią i zamiłowaniem .

Nie porzucamy stałej pracy! Przynajmniej nie na początku.

Na początek jednak radzę nie porzucać absolutnie waszej stałej pracy .Jesli natomiast nie pracujesz to będzie na pewno odpowiedni moment dla ciebie by zacząc właśnie teraz!

Jeśli masz stała pracę potraktuj to na początek jako  dodatkowe zajęcie  ,na pewno każdy z nas ma jakieś hobby i będzie to nie tylko przyjemne ale i przyniesie nam dodatkowy dochód.

Moja nowa praca zaczęła się  właśnie od pasji .

Teraz opowiem wam jak to sie zaczęło na moim przykladzie .Jak wcześniej powiedziałam jestem artyską i fotografem z wyboru.

Moja nowa wymarzona praca zaczęła się  właśnie od pasji .

Na początku musimy ustalić co tak naprawdę nas pasjonuje w czym jestesmy najlepsi co może nam przynieść rówież dochód.

Jak to odkryłam u siebie?

Na początku  była to wielka miłość do sztuki  ,która zaczęła się już od dzieciństwa . Zawsze z kredkami i farbami w ręce.Uwielbiałam być pobrudzona farbami a malowanie bardzo mnie  relaksowało i pozwalało na rozładowanie emocji. Jestem samoukiem.Pierwsze prawdziwe obrazy  zaczęłam malować  ok. 15 lat temu kiedy to pojawiłam się w Bolonii .Na początku trzeba naprawdę się douczać, trzeba tworzyć,eksperymentować ,uczestniczyć w wystawach ,obserwować innych artystów itp.

Obrazy sprzedają się dość  opornie a jeśli jesteś początkującym artystą także ich wycena nie jest wygorowana .Na poczatku to właśnie znajomi pytają o twoje dzieła i na początku po prostu je rozdajesz.Dopiero potem zaczynasz je sprzedawać precież znajomych masz mnóstwo i juz nie nadążasz by obdarować wszystkich… Z czasem zdarza sie ze twój obraz spodobał się na wystawie a jak to było w moim przypadku miałam szczęście ,że moje obrazy spodobały się dwóm kolekcjonistom i w taki sposób wyczerpalam moje kilkuletnie ,,zapasy,, artystyczne .Niewiarygodne ale tu podkreśle pokazujmy się światu  z tym co robimy , uczestniczmy w wystawach ,załóżmy stony social , opowiadajmy  wszystkim o naszych pasjach miejmy zawsze w torebce czy kieszeni naszą wizytówkę .Nie wiesz kiedy i gdzie ktoś naprawde zauroczy sie twoim dziełem ….To jest jak z miłością nie znasz dnia ani godziny.Dlatego badźmy zawsze przygotowani.

Dlatego nie chowajcie się ale pokazujcie się wszędzie i chwalcie się waszymi pracami.

Zacznijmy dopingować samych  siebie ,najprawdopodobnie będzie to tylko wasza ambicja nie liczcie na wsparcie rodziny ,partnera czy znajomych .Może okazać sie ,że tę drogę będziecie musieli zacząć sami…….Co jest jeszcze najgorsze słuchać ich negatywnych opinii ,ludzi ,którzy zamiast powinni was wspierać bądą podcinać skrzydła ,odradzać ,marudzić .Co  chcesz więcej od życia masz przecież dobrze płatną ,stałą pracę .Czy ty oszalałeś!Czy ty oszalałaś! Nie dajcie się tym słowom ! Brońcie waszych ambicji

Początek z fotografią

Zaraz potem potrzebowałam dobrych zdjęć by te obrazy sfotografować.Lubiałam już zdjęcia i fotografowanie ale mój aparat był amatorialny i nie robił najlepszych zdjęć . Oczywiście tu musiałam zaopatrzyć się w nowy sprzęt  w ten sposób narodziła się nowa pasja /fotografia .Na początek kupiłam dość niedrogi ,używany półprofesjonalny aparat i już widziałam tę niesamowita różnicę w jakości zdjęć to dopingowało mnie bardziej ale dopiero potem po 2 latach naskładałam na lepszy sprzęt. Ukończyłam kilka kursów fotograficznych następnie także fotoshoop by wystartować.Następnie douczałam się z filmów z youtuba z książek oraz od innych fotografów zapisując sie do grup fotograficznych na FB. także do związku fotografów by praktykować pod okiem ekspertów.

To było moje nowe odkrycie

Właśnie tu odkrylam ,że jestem lepsza w fotografii niż w malarstwie .Hmmmm każde nowe odkrycie siebie to każda nowa kopalnia pomysłów i możliwości ,naprawdę niewiarygodne .Nie przestańmy nigdy odkrywać siebie okazuje się ,że człowiek ma wiele talentów ale nie zawsze zdoła je odkryć dlatego zachęcam zawsze ,odkrywajmy nasze talenty .Próbujmy wszystkiego co choć w minimalnym stopniu nas interesuje  bo tylko tak będzięmy w stanie odkryć nasze talenty i pasje .Odkrywanie siebie  pomoże  nam także odkrycie nowych  horyzontów a co za tym idzie  nowych  możliwości nowych  wyzwań.

Nigdy nie zapomnę pierwszego konkursu fotograficznego ,w którym wzięłam udział i który to wygrałam .Brało udział ok 1000 osób. To był następny dobry znak.

Nie chciałam w to uwierzyć gdyż sobie powiedziałam ,,dobra wrzucę coś i  ja do tego konkursu,, i potem nawet o tym zapomniałam.Ogromne było moje zdziwienie ale także wielka radość i satysfakcja  .To własnie od tego konkursu zaczęlam bardziej wierzyć w siebie oraz mocno pielegnować  tę pasję oczywiście nie porzucając malowania obrazów.

Fotografia wydaje sie być łatwa ale wbrew pozorom wcale tak nie jest jeśli pomimo przeszkód jakie spotykasz nadal kochasz robić zdjęcia ,masz dobre oko i uwielbiasz ciężar twojego sprzętu idź w tym kierunku.Troche żartujac kilka zdjęć które mi zrobiono podczaz tzw.,,kamasutry fotograficznej ,,

Pozycja/zdjęcie

Czy pasje można połączyć ?

Oczywiście ,że tak.Na początku myślałam ,że bedzie mi to przeszkadzało a ludzie bedą  zdezorientowani .To pani jest w końcu artystką czy fotografem? Więc ja odpowiadam/ Jestem artystką i fotografem

Sztuka to także fotografia i na pewno jedno z drugim idzie w parze .Dwie  pasje, które  potrafiłam zazębić ze sobą . Jedna nie wyklucza drugiej a nawet wspierają się i inspirują  nawzajem .Dlatego w mojej kolekcji powstają prace także mieszane do tego dołączyła się też  sztuka cyfrowa oraz zdjęcia ręcznie malowane.

Obecnie jestem także  fotografem zajmuje sie nie tylko fotografowaniem różnego rodzaju imprez, wydarzeń,uroczystości  ale odbijam moje prace fotograficzne  na płótnie i często poprawiam je po prostu pędzlem .Tu we Włoszech nazywam je fotopinti

Jeśli mam więcej pasji to co wtedy?

WSPANIALE!

Wszystko można sprawnie i korzystnie połączyć

To nie wszystko, moje pasje gonią dalej .Wykonuje  ręcznie  różnego rodzaju gadżety zaczynając od magnesików po monumenty drewniane .Skonstruowałam np. miniaturę dwóch wież Bolonii . Potem są to medaliki z fotografiami  miasta , mini obrazki czy wisiorki do kluczy .Kreatywność zawsze jest na topie .Zawsze lubiałam prace manualne a powiem więcej moje ręce musza coś zawsze robić .W dzieciństwie oprócz malowania ,łamałam ołówki i dłubałam słonecznik haha tak więc dziś zamiast tego moje rece używam do prac kreatywnych.

Tematyka

 Mieszkam w Bolonii więc tematycznie to właśnie to miasto jest moją inspiracją zarówno dla zdjęć ,obrazów a także gadżetow. Myśle, że tematyka jest bardzo ważna nie możemy robić wszystkiego trzeba skupić się na czymś konkretnym .Aczkolwiek trzeba także być nastawionym na inne tematy jednak według mnie jakiś podstawowy temat powinien przeważać.Na początku oczywiście próbujemy różne opcje .Jeśli nastawiamy się na sprzedaż to ważne będzie nie tylko to co nam się podoba ale także to co chieliby kupić nasi klienci ,to także oni bedą nam podpowiadać .Ale to nie znaczy ,że rezygnujemy z naszych ambicji tworzymy nadal to co nam w sercu gra.

No dobra mam już ciekawą produkcję  ale jak i gdzie sprzedawać?

Na początku oczywiście budujemy nasz wizerunek musimy mieć nasze strony social , najlepiej jest także już znaleźć nazwę dla naszej działalności. Może to być coś w stylu np.Aneta Malinowska ART . Jesli natomiast niezbyt brzmi nasze nazwisko lub jest za długie zdecydujmy się na logo ,które określi  typ naszej  działalności ja np.  wybralam  arte4you ale korzystam często także z Aneta Malinowska ART

W praktyce na początku sprzedaż zaczyna się od najbliższych osób to one proszą cię o cene obrazu,medalika czy sesji zdjeciowej.To oni potem cię polecają .Jednak to jeszcze za mało .

Na terenie Włoch bardzo popularne sa tzw.mercatini  OPI ,małe targi wyłącznie z wyrobami artystycznymi czy ręcznymi .Nie potrzeba byśmy mieli zarejestrowaną działalność jednak ,potrzebne bedą odpowiedniego rodzaju rachunki które to na koniec roku zgłaszamy do urzedu przy rozliczeniu .Ważne by nie przekroczyć kwoty 5000 rocznie bo potem już jest konieczne założenie własnej działalności.Na tych właśnie targach nie nastawiajmy się na wielką sprzedaż to jest przede wszystkim miejsce gdzie robimy sobie reklamę przynosimy ulotki,bilety wizytowe i rozmawiamy z ludźmi .Tu we Włoszech bardzo cenią sobe bezpośredni kontakt .W ten sposób zawieramy nowe znajomości pokazujemy się i reklamujemy.

Na to wszystko  niestety potrzebny jest czas nikt nie zbudowal swojego biznesu w kilka dni ! Mnie zajęło to kilka lat także dlatego ,że często przekładałam ,zaniedbywałam ,zastanawiałam się ,miałam obawy itp.

Jeśli już jesteśmy na tym etapie ,mamy social ,mamy już za sobą kilka sprzedaży to czas kiedy trzeba przejśc na większe obroty .

Jednak pamietajcie .Żeby  prawidłowo rozwijać swój  biznes trzeba zawsze poświecać mu czas , zainwestować  pieniądze na pogłębianie swojej wiedzy jak np.kursy ,książki .Nastepnie skorzystajmy także  z wiedzy ekspertów. W nastepnym etapie bierzemy pod uwagę otwarcie swojego laboratorium ,sklepu czy sprzedaży online jednak tu na pewno bedzie przydatna pomoc eksperta.

Tu podpowiem wam także o pomyśle  na wizytówkę

Okazało sie ,że zwykłe wizytówki lądują często w koszu albo na dnie torebki….

Wpadłam na świetny pomysł .Zamiast wizytówek zrobiłam widokówkę z moim ulubionym zdjęciem Bolonii , tym właśnie zdjeciem , który wygrał konkurs i ,które w pewnym sensie utożsamia mnie i moją pracę i chyba przynosi mi szczęście . Na drugiej stronie widokówki miałam również więcej miejsca by opisać  moją działalność i zachęcić osoby do współpracy. Od tej pory moja nowa wizytówka nie wylądowała już prawie nigdy w koszu a zdarza się ,że wylądowała na meblościance oparta o domową kolekcję pamiątek.

STRONA INTERNETOWA

Jeśli chcesz być profesjonalny STRONA INTERNETOWA bardzo ci w tym pomoże.

Przykład mojej stronki – https://arte-4-you.com/

 Po pierwsze wyglada profesjonalnie ,zamiast wklejać klientom FB czy Instagram na ,którym niełatwo znaleźć konktretne zagadnienia ,zdjęcia czy opisy podajesz swoją internetowa stronę ,która oczywiście trzeba kurować,polepszać i aktualizować.

Po drugie zdradzę ci sekret na stronie możesz prowadzic także swój własny blog .Np ja mieszkając i pracując w Bolonii założyłam BLOG ,który opowiada o jej zakątkach,ciekawostkach i okolicach.W tym otóż blogu sama siebie reklamuję i to gratis!  Na koniec każdego artykułu wklejam własną reklamę .Potem oczywiście artykuł udostepnia się na innych stronach i grupach social .Ludzie niechętnie dziś widzą reklamy jednak taki artykuł przyciągnie uwagę a reklama bedzie jego zakończeniem .Pamiętajmy w blogu bardzo ważne są zdjęcia to właśnie one przyciągają uwagę.

Mam nadzieję, że moje wskazówki  pomogą wam w koću wystartować oraz przyśpieszą wasz proces przekształcania waszych pasji w dochodową  pracę.

I właśnie tego życzę wam z całego serca💗

Jesli masz do mnie pytania zapraszam do kontaktu bardzo chętnie podzielę się z wami innymi informacjami.

Aneta.arte4you@gmail.com  

Moj FB https://www.facebook.com/aneta75

Moja stronka https://arte-4-you.com/ 

Jeśli zawitasz do Bolonii zapraszam do przeczytania mojego przewodnika

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: