Płatny wstęp do Wenecji -od kiedy i za ile ?

W tym roku jeszcze odwiedzimy bezpłatnie Wenecję ,termin wprowadzenia biletów wstępu został przesunięty na 16 stycznia 2023 roku .Zapowiedziano okres eksperymentalny ,który ma trwać 6 miesięcy.

Wenecja zajmuje drugie miejsce we Włoszech wśród destynacji turystycznych  (dane Istat z 2018)  

Wenecja, rozumiana jako wyspa, to miasto liczące nieco ponad 50 000 mieszkańców, każdego dnia odwiedzane  przez  ponad 35 000 turystów dziennie .To dane statystyczne  jednak   nie wszystkie dni lub okresy są jednakowe  oznacza to , że w pewnych okresach liczba odwiedzających  faktycznie wzrosła ponad dwukrotnie.Zdarzało się  ,że jednego dnia podczas świąt  przybyło tu nawet ponad 125.000 tys. turystów!

Miasto musi się bronić  przed gwałtownym ruchem turystycznym.

Według głosów dochodzacych z urzędu miasta najbardziej agresywny jest niezapowiedziany ,jednodniowy turysta .Dlatego od 2023 roku to własnie  dzienny turysta zapłaci więcej jeśli nie zarejestruje swojego pobytu .Jesli natomiast będzie zarejestrowany otrzyma zniżkę nie tylko na wstęp do Wenecji ale także na wejścia do  muzeów .

Jak twierdzi burmistrz miasta

System rezerwacji jest właściwą ścieżką do bardziej zrównoważonego zarządzania turystyką “ 

Ile turystów dziennie jest w stanie  przyjąć  Wenecja?

Symulacja z 2018 r., w której profesor ekonomii gospodarki turystycznej  w Ca ‘Foscari, Jan Van Der Borg, obliczył maksymalną liczbę turystów na 52 tys. odwiedzin dziennie. Temat zrównoważonej turystyki w tak delikatnym mieście jak Wenecja nie może być traktowany powierzchownie, ponieważ sam w sobie jest kluczowy dla życia miasta, z całym jego dziedzictwem historycznym, artystycznym i architektonicznym oraz dla jego mieszkańców. Dlatego ważna będzie tu normatywa ,która ograniczy gwałtowny napływ turystów .Dlatego od 2023r.  maksymalna dzienna   liczba odwiedzających będzie wynosiła  40.000 .

Ceny biletu

Oficjalnie  bilet wstępu będzie obowiazywał  od dnia 16 stycznia 2023 r. Do tego czasu jak potwierdził burmistrz miasta Luigi Brugnaro, Ktokolwiek wjedzie  do Wenecji w tym roku ,  nie będzie miał obowiązku zakupu biletu,, 

Jednak już  od nowego roku by wjechać do Wenecji bilet będzie obowiązkowy  .

Cena biletu bedzie tańsza dla tych ,którzy zakupią go z wyprzedzeniem online i pozostaną tu na noc ,jeśli pobyt tzn. rezerwacja hotelu potrwa kilka dni ,prawdopodobnie bedą  zwolnieni z tej opłaty  ponieważ zapłacą podatek turystyczny. Bilet można będzie zakupić też na miejscu jednak  będzie on najdroższy ale jeśli będzie już ,,komplet,,  nie wpuszczą was do miasta.

Cena biletu  będzie wahać się od 3 do 10 euro za osobę w zależności od dnia przyjazdu,specjalnych wydarzeń i od ilości turystów. Najbardziej oblegane dni oznaczone  na czarno  , jak np. weekendy , dni  ewentów  będa kosztować najwięcej  tj. 10 euro . Maksymalnie do miasta wpuści się 40tys.osób. .

Bilety    3 ,6, 8 lub 10 euro, w zależności od koloru oznaczeń dnia  (zielony, czerwony lub czarny), którymi zaznaczony będzie dzień wizyty w Wenecji, na podstawie zatłoczenia czy specjalnych wydarzeń.

Dni nieoznaczone  6 euro .

Artykuł we wsółpracy z portalem ,,Polacy we Włoszech,,https://www.polacywewloszech.com/

©wszelkie prawa zastrzeżone/ Dozwolone jest udostępnianie tylko oryginalnego postu

może cię zainteresuje także

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: